Mój ulubiony reżyser Terry Gilliam, który jest zagubiony w La Manchy

Nie byłbym sobą, gdybym nie napisał coś o najnowszym filmie Gilliama. Przede wszystkim, dlatego że to mój ulubiony reżyser i kiedyś tam skrobałem recenzje różne. Mam dowody – ha! – (Ulubieni reżyserzy blogerów) W tym linku na pozycji czwartej, znajduje się mój gościnny wpis o Terrym z 2014 roku.

Przejdźmy do konkretów.

Nie będzie to recenzja, nie chce pisać za dużo, bo sam wolę oglądać niż czytać o filmach.

Tego reżysera pokochałem przede wszystkim za jego „trylogię”. „Bandyci czasu” – młodość, „Brazil” – dojrzewanie, Baron Muchausen – starość. Po drodze było jeszcze kilka produkcji, które są bardziej znane, ale właśnie dlatego ich przytaczać nie będę.

„Imaginarium dr Pernassussa” oraz „The Zero Thoerm” były dla mnie filmami mocno przeciętnymi i obawiałem się, że Gilliam już nigdy mnie nie poruszy. A poruszył!

„Człowiek, który zabił Don Kichota” jest po prostu wspaniały w mojej totalnie subiektywnej ocenie.

Myślę, że ludziom się nawet podoba, ale dużo osób właściwie nie wie o czym to jest. Na filmwebie przed seansem widziałem opis „Spec od reklamy przenosi się w przeszłość, żeby zostać Sancho Pansa i spotkać Don Kichote”. Oczywiście to totalna bzdura, bo żadnej podróży do przeszłości nie było. Wszystko dzieje się w teraźniejszych czasach.

A o czym to naprawdę jest? O tym, co Gilliam wie najlepiej. To historia człowieka zatopionego w swoją wiarę w jakiś bajkowy świat kontra brutalna rzeczywistość. Zostało to pięknie uchwycone. Nawet wątek miłosny, który mi często przeszkadza, zakończył się wyśmienicie.

Może jestem zboczony, ale przez pierwsza godzinę filmu się prawie cały czas po cichu śmiałem – chyba sam na sali filmowej. Ludzie trochę później zauważyli żarty, a mnie już druga połowa mniej śmieszyła.

Moja ocena od 1 do 10? Hmm… Tak realnie dałbym temu filmowi 8/10, gdzie u mnie to wysoka nota. Ale z racji tego, że to Gilliam i 6,5 filmwebowe mi się nie podoba, to daje 9.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *