Ostatnio obejrzane filmy + – filozoficzne/ezoteryczne, które całym sercem polecam

Prowadziłem kiedyś całkiem intensywnie bloga filmowego. W zasadzie blogi (2). To będzie mój pierwszy i może nie ostatni tekst o tematyce filmowej w przeciągu ostatnich dobrych kilku lat.

Jeśli czytasz to, chcąc poznać ciekawy film o tematyce okultystycznej, to zasadniczo tylko 1 pozycja o tym stricte jest.

Tu nie ma spoilerów!

„Opętanie” – 1981, horror psychologiczny

Myślę, że można przypisać ten film do nurtu najlepszych horrorów tamtych lat. Jak chociażby „Egzorcysta” czy „Omen”. Film opowiada historie małżeństwa, w którym kobieta tworzy bliską relację z demonem. Reżyseria zajął się Andrzej Żuławski, ale co ciekawe nie jest to film polski. (na szczęście!) W roli głównej Sam Neil. Obraz trzyma w napięciu i żeby zobaczyć demona to trzeba naprawdę poczekać. Klimat mroku wspaniały. Straszny?Może delikatnie. Scena seksu z demonem obrzydliwością przypomina filmy Cronenberga. („Mucha” „Videodrom” etc)

Moja ocena: 8/10*

„Dark” – 2017, serial science fiction

Jest to produkcja netflixa, o której już pewnie wiele osób słyszało, ale ja też swoje trzy grosza dodam. Myślę, że jest to bardzo głębokie science fiction. Ogólnie historia opowiada o podróżach w czasie w sposób mega spójny i skrajnie nieprzewidywalny. Symbolika liczby 33 ma tu swoje znaczenie. Za każdym razem jak oglądałem odcinek, to z zainteresowaniem patrzyłem na intro i zachwycałem się muzyką. (tu można zobaczyć) Jeśli już jesteś po „Stranger Things” i cenisz w fantastyce bardziej rozkmine niż zabijanie, to obejrzyj „Dark”. Dla mnie jest lepszy.

Serial obejrzałem już dawno. W ostatnim/przedostatnim magazynie „Nieznany świat” była recenzja o „Dark” z maksymalną oceną 6/6 – wybitny arcydzieło.

(chyba muszę jeszcze dodać, że zdjęcia są naprawę cudowne)

Moja ocena: 8/10*

„Mniejsze niebo” – 1980, dramat psychologiczny

Dla mnie to film definitywnie natury filozoficznej. Prawdziwa perełka – biorąc pod uwagę, że to stosunkowo mało popularna produkcja. Reżyseria Janusz Morgenstern oraz gwiazdorska obsada: Roman Wilhelmi, Jan Englert, Beata Tyszkiewicz. (sexy)

Artur Gutner rzuca dobrze płatną pracę na uniwersytecie i postawia zamieszkać na dworcu. Nie, nie – nie jako bezdomny. Mieszka w hotelowym dworcu i całymi dniami się po nim przechadza. Znajomi i bliscy się o niego martwią i nikt (w tym widz) nie może zrozumieć do końca jego zachowania. Choroba psychiczna? Objawienie? Dziwactwo?

Moja ocena: 7/10**

To tyle filmów z tematyki, która mnie ostatnio najbardziej interesuję. Możecie napisać jakieś ciekawe pokrewne filmy. Ale to jeszcze nie wszystko…

Offtopic

„Stracony weekend” – 1945, dramat

Właściwie to chyba jest mega klasyk. Polecam dla wszystkich ceniących stare kino oraz ciekawych problemów związanych z alkoholizmem. (uzależniami) „Żółty szalik”, „Pętla”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” czy nawet „The Man with the Golden Arm” – jak dla mnie to „The last weekend” przebija wszystkie te produkcje. Billy Wilder jest geniuszem.

Genialnie jest tu ukazany mechanizm uzależnienia – bardzo wyraźnie widać w jaki sposób człowiek sam się potrafi oszukiwać i popełniać ten sam błąd bez przerwy. Jest to historia osoby posiadającej kochająca kobietę, która chce pisać książki, ale przeszkadza jej w tym problem alkoholowy.

Moja ocena: 9/10***

Parę słów ode mnie…

Wygląda na to, że po 4 latach zażywania regularnie amfetaminy, właśnie przestałem ją brać. Minęło 2 miesiące od ostatniego razu. Może to jeszcze nie tak dużo, ale przez te 4 lata zrobienie przerwy dłuższej niż 2 tygodnie graniczyło z cudem.

Posty pisane na tym blogu były dotychczas często pod wpływem… Ma to swoje plusy i minusy.

Być może teraz będę trochę bardziej merytoryczne treści tworzył. We shall see!

Dziękuje za uwagę. 137 (to mi chyba na całe życie zostanie)

 

Skala ocen:

*8/10 – 1 na 10 filmów dostaje u mnie taką ocenę
**7/10 – 1 na 4 filmy dostaje taką ocenę (przy założeniu, że nie oglądam w ogóle tv i selekcjonuje co oglądam)
***9/10 – 1 na 30 filmów dostaje u mnie taką ocenę

Statystka na podstawie około 1500 ocen, które wystawiłem na portalu Filmweb.

 

 

2 odpowiedzi do “Ostatnio obejrzane filmy + – filozoficzne/ezoteryczne, które całym sercem polecam”

  1. Napewno sie skuszę…niewatpliwie cenie twój gustponiewaz zawszw wynajdziesz perelki do obejrzenia …a najwazniejsze jest to ze mega Wielki Jestes 2 miesiace brawo tak trzymac !!!!! Dasz rade a ja w ciebie wierze powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *