Zege i jego twórczość – rap z Krakowa

Mój pierwszy tekst dotyczący rapu będzie dotyczył mojego kolegi Zege. Tak się zastanawiam, czy czasem nie wpłynął on jakoś – przynajmniej podświadomie na mnie. W tym sensie, że zachciałem prowadzić blog dla niezależnych twórców. Możliwe, że miał w tym swój udział.

O zege

Rapu słucha blisko 20 lat. Zege mieszka pod Krakowem. Poznaliśmy się jakoś rok temu, ponieważ pracował w pobliżu mojego domu. Niski niepozorny facet z ostrą zajawką na rap. Robi to dla siebie i znajomych bez skupiania się na sławie czy brania z tego pieniędzy. Od czasu do czasu udaje mu się nagrać teledysk, który jakością nie ustępuje od profesjonalnych klipów. Lubię Zege i moi znajomi również. Zdarza nam się razem spędzić czas na jakieś imprezie. Nawet całkiem niedawno tak było. Chociaż skurczybyk wcześnie poszedł spać. Wybaczmy mu. Natomiast przed Wielkanocą byłem u niego na mieszkaniu. Dobrze upłynął mi ten czas. Przygotowałem wtedy śledzia w śmietanie. Znam jego mamę – bardzo miła kobieta. Jest to istotne o tyle, że jest kawałek „Mamo przepraszam”, który gorąco polecam.

Twórczość Zege

Jest jedna piosenka, która podoba mi się na równi z OSTR, Popkiem czy Włodim. „Boże proszę”.

„Tu masz na kogo liczyć – sam nigdy nie zostaniesz. Mimo wszystko wierz mi, wiele jesteś w stanie.” – Dzięki Zege. Piszę to o Tobie. Sam nigdy nie zostaniesz.

Ta piosenka jest też ważna o tyle, że jest to hołd dla naszego kolegi Kaliego. (nie tego kaliego, piszę o naszym Kalim) Został zabity w zeszłym roku. Zresztą wydarzyło się to tam, gdzie Zege pracował. To była tragedia. Łączyło mnie coś z tym człowiekiem.

Refren jest też wyjątkowy. Myślę, że dziewczyna ma super głos. A Zege stworzył ciekawy rytm wypowiadania słów. To też zasługuje na uwagę.

Kolejny kawałek o którym nie można zapomnieć to „Kronix – Nasze miejsce – Podgórze”.

Jest to już dość wiekowy kawałek, ale to on zdobył największy sukces – aż 400 tysięcy wyświetleń. To piosenka o Podgórzu, czyli dzielnicy Krakowa, która obejmowała również moje miejsce zamieszkania. Teraz władze miasta trochę zmniejszyły Podgórze, więc już mnie tam nie ma.

Na koniec „Stój na nogach twardo, brat, bo warto”. Kawałek z DJL. Teledysk świetny jest. Zmiksowany DGE w kawałku.

Ten kawałek ostatni myślę, że jest pewną kwintesencją rapu od Zegiego. Czyli rap o życiu. O tym co się naprawdę myśli.

Zege potrafi nagrywać kawałki co tydzień. Jeśli jesteś zainteresowany jego twórczością to subskrybuj kanał: https://www.youtube.com/channel/UCfmjQnuO7oQQVBr8cEAEemw

Jedna odpowiedź do “Zege i jego twórczość – rap z Krakowa”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *